• طالع بینی روزانه متولدین اسفند

  طالع بینی روزانه متولدین اسفند
  طالع بینی روزانه متولدین اسفند
  متولدین اسفتد بخوانند تا از اتفاقات و حوادث زندگی خود با خبر شوند و راه های مقابله با ان را بدانند فال روزانه متولدین اسفند طالع بینی شخصیتی متولدین اسفند   نماد این ماه حوت می باشد ویژگی های شخصیتی: بسیار خلاق و متفکر دارای قدرت تخیل بالا و خیال پردازی قوی بسیار حساس و […]
 • لیلا حاتمی و دختر کوچولوش+عکس

  لیلا حاتمی و دختر کوچولوش+عکس
  لیلا حاتمی و دختر کوچولوش+عکس
  اینم یه عکس از لیلا حاتمی و دختر کوچولوش عسل خانم .
 • نحوه لکه زدایی از تشک تختخواب

  نحوه لکه زدایی از تشک تختخواب
  نحوه لکه زدایی از تشک تختخواب
  تشک تخت خواب – تشک را باید هر روز با جاروبرقی گردگیری نمایید و ماهی یک بار آن را بیرون از اتاق قرار دهید تا هوا بخورد. – تشک را هر ماه پشت و رو نمایید و ۱۸۰ درجه بچرخانید تا محل قرار گرفتن سر و پای شما روی آن عوض شود. – هیچ‌گاه روی […]
 • برگی از خاطرات

  برگی از خاطرات
  برگی از خاطرات
  روزی که از مدرسه در رفتیم سلام امروز میخواهم خاطره یکی از روز های دوران راهنماییم را برایتان بازگو کنم. قبل از نوروز سال دوم راهنمایی بودیم. بچه ها شور فرار از مدرسه را در دل ما می انداختند. مخصوصا” برای ما که بچه درسخوان حساب میشدیم. خلاصه خیلی برای ما جنگ روانی کردند. آخر […]
 • مجموعه نرم افزاری گردو ۲۰۱۳ – بهار ۹۲

  مجموعه نرم افزاری گردو ۲۰۱۳ – بهار ۹۲
  مجموعه نرم افزاری گردو ۲۰۱۳ – بهار ۹۲
  فروش ویژه گردو ۱۴ . مجموعه نرم افزاری گردو بهار ۲۰۱۳ اکنون فروش ویژه گردو ۱۶ مجموعه ویژه پائیز ۹۲ (در پائین صفحه)   متفاوت ترین خرید امسال را تجربه کنید . پکیج نرم افزاری گردو ۲۰۱۳ بهار ۹۲ (اورجینال ) . شامل ۲۹ دی وی دی . قیمت پشت جلد مجموعه نرم افزار گردو […]
تبلیغات ویژه
پرفکت استپس 2014 فیلم آموزش روابط جنسی تصویری

نکته های روانشناسی در قرآن

توسط : admin | دسته : دین و مذهب,روانشناسی و بهداشت روان,سلامت,قرآن و علوم قرآنی | اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۱

روانشناسی رنگ در قرآن 


خوانندگان جوان که با قرآن کریم مأنوس هستند، اطلاع دارند سوره بقره (گاو ماده) در بردارنده داستانی است که یکی از ارکان آن پیدا کردن گاوی با ویژگیهای خاص و رنگ مخصوص است. سپس کشتن آن گاو و زدن بخشی از آن را به بدن کسی که به ناحق کشته شده بود تا زنده شود و قاتل را معرفی کند.

همچنین می دانند که اصطلاحی به نام بهانه های بنی اسراییلی داریم. این اصطلاح به همین داستان ربط دارد که علاوه بر قرآن کریم در کتاب مقدس هم در دو سه جا آمده است. نگارنده این سطور در یکی از «نکات قرآنی» که در نشریه «بینات» نوشته است، اشارات مفصل تری به آن دارد. داستان گاو در میان قوم بنی اسراییل یعنی یهودیان قدیم در حدود عصر حضرت موسی (ع) رخ داده است. خداوند به پیامبر بنی اسراییل که وحی صریح و قاطع می فرستد که باید گاوی ذبح کنند.

بنی اسراییل، شاید تحت تأثیر فشارهای پنهانی قاتل و همدستانش زیر بار ذبح گاو، که می توانست هر گاوی باشد، نمی رفتند و می پرسیدند: این گاو باید پیر باشد یا جوان؟ کاری باشد یا از کار افتاده؟ چه رنگی باشد؟ و غیره.پیامبر هم از طریق دریافت وحی به آنان جواب می داد تا اینکه سرانجام وصف کاملی از آن به دست داد و به این بهانه های بنی اسراییلی خاتمه داد.

آنچه به بحث حاضر ارتباط دارد آیه ۶۹ سوره بقره است که در میانه گیرو دار پاسخ دهی به بهانه های بنی اسراییلی است:

 

« قالُوا ادْعُ لَنا رَبَّکَ یبَینْ لَنا ما لَوْنُها قالَ اِنَّهُ یقُولُ اِنَّها بَقَرَة صَفْراءُ فاقِع لَوْنُها تَسُرُّ النّاظِرِینَ؛ گفتند از پروردگارت بخواه برای ما روشن کند که رنگ آن چیست؛ گفت: او می فرماید آن گاوی زرد است که رنگش زرد روشن است [و] بینندگان را شاد می کند.»

 

بحث ما در عبارت    «صَفْراءُ فاقِع لَوْنُها تَسُرُّ النّاظِرِینَ؛ گاوی است زرد، که رنگش زرد روشن است و بینندگان را شاد می کند.»    است.

 

rang نکته هاي روانشناسی در قرآن
رنگ زندگی


همه ما به حس و عیان، بعضی گاوها یا آهوها یا اشیاء زرد خوشرنگ را دیده ایم که دیدن آنه حال و حالت خوشی در انسان  ایجاد می کند. اینکه رنگها هر کدام معنای خاص و اثر خاص دارند از مسلّمات فرهنگی و یافته های علمی است. در قدیم و ازقدیم فی المثل رنگ سفید را نشانه صلح و صفا و تسلیم می شمردند و سیاه را نشانه عزا یا وقار چنانکه رنگ سیاه شعار عباسیان بود.

یا سبز را نشانه معصومیت می انگاشتند (چنانکه شعار بنی هاشم یا سادات بود)، یا سرخ که نشانه انقلابی گری و خونخواهی بود.این مسأله در ذیل دو مقوله بررسی می شود یکی سمبولیسم رنگها (نماد پردازی و معنای کنایی رنگها) و دیگری روانشناسی رنگ.

بحث ما مربوط به روانشناسی رنگ است. از زمانی که قرآن مجید رنگ زرد روشن را شاد کننده بینندگان شمرد تا زمانی که روانشناسی رنگها در روانشناسی (و حتی نقاشی) مورد بحث و فحص علمی قرار گرفت، بیش از ۱۲ ـ ۱۳ قرن گذشته است.امروزه روانشناسان به ارزش روانی گوناگون رنگها توجه و در آنها تحقیق دارند. مثلاً رنگ اتاق و اثاثیه آسایشگاههای روانی را زرد روشن می گیرند؛ زیرا این رنگ را شاد و شادکننده یافته اند که اثر آرامش دهنده و تسکین دهنده بر اعصاب و روان بیماران حسّاس و نازک طبع و زود رنج دارد. البته تأثیر این رنگ فقط بر بیماران روانی نیست، بلکه بر همه انسانهاست.

چیزی که مسلّم است این بینش و برداشت راجع به رنگها و این رنگ خاص در فرهنگ زمانه وحی و نزول قرآن نمی گنجد و فقط وحی الهی می توانسته است بیش از یک هزار سال بر پژوهش علمی رنگها سبقت بگیرد.

پدید آورنده : بهاءالدین خرمشاهی ، صفحه ۴۸


نوشته های تصادفی وبسایتفیلم آموزش مسائل جنسی

فیلم آموزش نفوذ در قلب ها

آموزش زبان انگلیسی نصرت

نوشته‌های مرتبط با این مطلب

پاسخ دهید


پرفکت استپس 2014