• بیستمین مدال تاریخ المپیک برای اعجوبه شنا

  بیستمین مدال تاریخ المپیک برای اعجوبه شنا
  بیستمین مدال تاریخ المپیک برای اعجوبه شنا
  شناگر آمریکایی قهرمان شنای ۲۰۰ متر مختلط انفرادی مردان المپیک ۲۰۱۲ لندن شد. به گزارش خبرگزاری المپیک لندن، در ادامه رقابت های شنای المپیک ۲۰۱۲ لندن در آخرین دقایق شب گذشته به وقت تهران فینال رشته ۲۰۰ متر مختلط انفرادی مردان برگزار شد که با کسب یک مدال طلای دیگر برای مایکل فلپس آمریکایی در [...]
 • ترشی بادمچان شکم پر

  ترشی بادمچان شکم پر
  ترشی بادمچان شکم پر
  آموزش طرز تهیه ترشی بادنجان شکم پر   مواد لازم : یک فنجان                        سیر کوبیده شده ۵/۱ کیلو                           سبزی ترشی یک قاشق سوپخوری           ادویه یک قاشق سوپخوری             نمک ۳ کیلو                  [...]
 • جوک جدید۱

  جوک جدید۱
  جوک جدید۱
  برای زیباتر زندگی کردن و شادبودن هر روز جوک و اس ام اس جدید بخوانید ……………………………………………………. لبخند همیشه زیبا نیست مخصوصا ً وقتی که یه تیکه سبزی لا دندونت گیر کرده ! تخمه سیاه حتی ! ……………………………………………………. به یارو میگن اگه رفتی دم یخچال چی میخوری؟ میگه:یه لگد و یه پس گردنی….. ……………………………………………………. دیشب خواب [...]
 • بازی فلش tetrix2

  بازی فلش tetrix2
  بازی فلش tetrix2
  بازی آنلاین و جدید  tetrix2 بازی های آنلاین دخترانه و پسرانه امروزه در یرتا سر دنیا طرفداران خاصی پیدا کرده اند پرتال تفریخی بیتا مارکت برایدوستداران و علاقمندان خود جدیدترین بازی های فلش دنیا را جمع آوری کرده و در اختیارشان قرار ی دهد. بازی تتریکس ۲ که جدیدترین ورزن آنلاین این بازی می باشد طبق [...]
 • بازی فلش AlienGuard3_secure

  بازی فلش AlienGuard3_secure
  بازی فلش AlienGuard3_secure
  بازی زیبا و جدید  AlienGuard3_secure برای شما دوستداران و همراهان بیتا مارکت شما در این بازی که دارای گرافیک بسیار زیبا و جالبی بوده یک شکارچی هستید که باید کیسه های پول را شکار کرده اما در این راه با موانع و دشمنانی عمراه هستید که باید آنها را از بین ببرید. حرکت های عقب و [...]
تبلیغات ویژه
کسب درآمد

نکته های روانشناسی در قرآن

توسط : admin | دسته : دین و مذهب,روانشناسی و بهداشت روان,سلامت,قرآن و علوم قرآنی | اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۱

روانشناسی رنگ در قرآن 


خوانندگان جوان که با قرآن کریم مأنوس هستند، اطلاع دارند سوره بقره (گاو ماده) در بردارنده داستانی است که یکی از ارکان آن پیدا کردن گاوی با ویژگیهای خاص و رنگ مخصوص است. سپس کشتن آن گاو و زدن بخشی از آن را به بدن کسی که به ناحق کشته شده بود تا زنده شود و قاتل را معرفی کند.

همچنین می دانند که اصطلاحی به نام بهانه های بنی اسراییلی داریم. این اصطلاح به همین داستان ربط دارد که علاوه بر قرآن کریم در کتاب مقدس هم در دو سه جا آمده است. نگارنده این سطور در یکی از «نکات قرآنی» که در نشریه «بینات» نوشته است، اشارات مفصل تری به آن دارد. داستان گاو در میان قوم بنی اسراییل یعنی یهودیان قدیم در حدود عصر حضرت موسی (ع) رخ داده است. خداوند به پیامبر بنی اسراییل که وحی صریح و قاطع می فرستد که باید گاوی ذبح کنند.

بنی اسراییل، شاید تحت تأثیر فشارهای پنهانی قاتل و همدستانش زیر بار ذبح گاو، که می توانست هر گاوی باشد، نمی رفتند و می پرسیدند: این گاو باید پیر باشد یا جوان؟ کاری باشد یا از کار افتاده؟ چه رنگی باشد؟ و غیره.پیامبر هم از طریق دریافت وحی به آنان جواب می داد تا اینکه سرانجام وصف کاملی از آن به دست داد و به این بهانه های بنی اسراییلی خاتمه داد.

آنچه به بحث حاضر ارتباط دارد آیه ۶۹ سوره بقره است که در میانه گیرو دار پاسخ دهی به بهانه های بنی اسراییلی است:

 

« قالُوا ادْعُ لَنا رَبَّکَ یبَینْ لَنا ما لَوْنُها قالَ اِنَّهُ یقُولُ اِنَّها بَقَرَة صَفْراءُ فاقِع لَوْنُها تَسُرُّ النّاظِرِینَ؛ گفتند از پروردگارت بخواه برای ما روشن کند که رنگ آن چیست؛ گفت: او می فرماید آن گاوی زرد است که رنگش زرد روشن است [و] بینندگان را شاد می کند.»

 

بحث ما در عبارت    «صَفْراءُ فاقِع لَوْنُها تَسُرُّ النّاظِرِینَ؛ گاوی است زرد، که رنگش زرد روشن است و بینندگان را شاد می کند.»    است.

 

rang نکته هاي روانشناسی در قرآن
رنگ زندگی


همه ما به حس و عیان، بعضی گاوها یا آهوها یا اشیاء زرد خوشرنگ را دیده ایم که دیدن آنه حال و حالت خوشی در انسان  ایجاد می کند. اینکه رنگها هر کدام معنای خاص و اثر خاص دارند از مسلّمات فرهنگی و یافته های علمی است. در قدیم و ازقدیم فی المثل رنگ سفید را نشانه صلح و صفا و تسلیم می شمردند و سیاه را نشانه عزا یا وقار چنانکه رنگ سیاه شعار عباسیان بود.

یا سبز را نشانه معصومیت می انگاشتند (چنانکه شعار بنی هاشم یا سادات بود)، یا سرخ که نشانه انقلابی گری و خونخواهی بود.این مسأله در ذیل دو مقوله بررسی می شود یکی سمبولیسم رنگها (نماد پردازی و معنای کنایی رنگها) و دیگری روانشناسی رنگ.

بحث ما مربوط به روانشناسی رنگ است. از زمانی که قرآن مجید رنگ زرد روشن را شاد کننده بینندگان شمرد تا زمانی که روانشناسی رنگها در روانشناسی (و حتی نقاشی) مورد بحث و فحص علمی قرار گرفت، بیش از ۱۲ ـ ۱۳ قرن گذشته است.امروزه روانشناسان به ارزش روانی گوناگون رنگها توجه و در آنها تحقیق دارند. مثلاً رنگ اتاق و اثاثیه آسایشگاههای روانی را زرد روشن می گیرند؛ زیرا این رنگ را شاد و شادکننده یافته اند که اثر آرامش دهنده و تسکین دهنده بر اعصاب و روان بیماران حسّاس و نازک طبع و زود رنج دارد. البته تأثیر این رنگ فقط بر بیماران روانی نیست، بلکه بر همه انسانهاست.

چیزی که مسلّم است این بینش و برداشت راجع به رنگها و این رنگ خاص در فرهنگ زمانه وحی و نزول قرآن نمی گنجد و فقط وحی الهی می توانسته است بیش از یک هزار سال بر پژوهش علمی رنگها سبقت بگیرد.

پدید آورنده : بهاءالدین خرمشاهی ، صفحه ۴۸


نوشته های تصادفی وبسایت

نوشته‌های مرتبط با این مطلب

پاسخ دهید